רגע אחרי יום העצמאות ה-69 וטרם חזרת הכנסת לכנס הקיץ, זו הזדמנות מצויינת לפרוס בפניכם, כפי שאני עושה בשנים האחרונות, את סיכום הפעילות שלי במושב הכנסת החולף. אני מייחס חשיבות רבה לשקיפות כלפיכם ולחובתי לספק לכם מידע אמין על המתרחש בתחומים שאני מקדם ועוסק בהם. בסיכום זה תוכלו למצוא מידע על פעילותי בנושאים הבאים:

**שוק התקשורת **שדולת אורח חיים בריא ומאבק בסוכרת **עסקים קטנים ובינונים **בלימת הקטל בדרכים **חקלאות וחקלאים **שוק הגפ"מ **חקיקה פרטית שיזמתי **נושאים תחבורתיים נוספים **שדולת הורות ומשפחה בעידן של קריירה **שדולת חיילי המילואים **נושאים נוספים שעסקתי בהם **פיקוח פרלמנטרי שביצעתי **אירועים, סיורים וביקורים שקיימתי.

אני רוצה להודות למספר אנשים וארגונים שליוו ופעלו איתי במהלך המושב האחרון. לרן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, שמלווה אותי כבר שנים ארוכות בתחומי חקיקה צרכנית תוך שימת דגש על קידום אוכלוסיות מוחלשות. לעורכי הדין יובל יועז, אלעד מן ואלדד יניב, על עתירתנו לבג"צ בעניין תאגיד השידור הישראלי. לפרופ' איתמר רז יו"ר עמותת "מהיום"- פורום לאורח חיים בריא ויו"ר המועצה הלאומית לסוכרת ולאיילת מייזנר מנכ"לית עמותת מהיום, אשר פועלים יחד איתי לקידום הנושא של אורח חיים בריא. לאבי סייג, יו"ר העמותה למען משרתי המילואים ולשפרה שחר מנכ"לית עמותת בית חם, אשר מסייעים לי בתחומי זכויות חיילים בסדיר ובמילואים. לעו"ד רועי כהן נשיא לה"ב, לשרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים ולאוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר, שסייעו לי בתחומי התעשייה השונים.

בעוד כשבועיים יילכו 535,000 חברי ההסתדרות לבחור את המנהיגה הבאה שלהם – אני תומך בכל ליבי ובכל כוחי בשלי יחימוביץ ואני בטוח שגם חברי ההסתדרות ייבחרו בה, ובכך יתחיל עידן חדש בעבודה המאורגנת בישראל.

יום עצמאות שמח לכל ישראל, ושיהיה לנו מושב קיץ פורה!

שלכם, ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה
איתן כבל

צרו עמנו קשר

לשכה בירושלים: כנסת ישראל
טלפון: 02-6408837/8 פקס: 02-6408839
לשכה בתל אביב: תושיה 6
טלפון: 077-4064017/18 פקס: 077-4064019
נייד איתן: 050-5521979
דואר אלקטרוני: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

יועצים

שי שאקו דוד (נושאי ועדת הכלכלה)
טלפון: 054-4747872
דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
אריה לוי (נושאים פוליטיים)
טלפון: 050-3543101
דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
מאיה עזריה (נושאים פרלמנטריים)
טלפון: 052-3981781
דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
ארז כגנוביץ (נושאים תקשורתיים)
טלפון: 052-6250254
דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

שוק התקשורת

אחד הנושאים שתפסו מקום מרכזי בשיח הציבורי בכלל ובפעילות ועדת הכלכלה בפרט במהלך החודשים האחרונים, היה המשך ניסיוניותיו של ראש הממשלה להשתלט על שוק התקשורת בישראל. יש בהחלט מקום לבצע רפורמות ושינויים בשוק, אך עלינו גם לזכור שהשוק הזה איננו דומה לשווקים אחרים, וזאת בשל מקומו החשוב בדמוקרטיה שלנו. זו הסיבה שהגשתי בג"צ כנגד ראש הממשלה ושר התקשורת בגין ניסיונותיו לחסל את התאגיד, וזו גם הסיבה שהתנגדתי לחוק הפיקוח שמכונה "חוק ברית המועצות" במתכונתו הקודמת, ואף עצרתי את המשך קידומו, ובוודאי שהתנגדתי לחוק בגלגולו האחרון, גלגול שהפך אותו מ"חוק ברית המועצות" ל"חוק צפון קוריאה" והיה אמור להעניק לנתניהו סמכויות פיקוח ושליטה על התקשורת שאינם מתאימים למדינה דמוקרטית. נכון לעכשיו החוק איננו מקודם. אני שמח שהיה לנו חלק גם בסיכול הכוונה להעביר את גל"צ מצה"ל למשרד הביטחון וכפי שאמרתי בישיבת הוועדה בנושא – חייבים קיר של ברזל בין הפוליטיקה לבין התקשורת. איתן כבל

נושא סגירת רשות השידור והקמת תאגיד השידור "כאן" הוא אחד המאבקים המרכזיים שאני מוביל. זה קרב על התקשורת החופשית ועל הדמוקרטיה שלנו. לא עובדי רשות השידור ולא עובדי התאגיד מעניינים את ראש הממשלה, אשר עושה בהם ובמצבם שימוש ציני ומרושע. מנגנון ההפרדה שייצרנו בחוק בין הפוליטיקאים לבין שליטה בשידור הציבורי הבהירה לנתניהו שהוא לא יוכל להשפיע על מינויים בשידור הציבורי – רצינו להפסיק את השיטה הפסולה שהיתה נהוגה שנים ארוכות ברשות השידור. ניהלתי מספר רב של ישיבות בוועדה שעסקו בהיערכות ליישום החוק, קצב התקדמות שלבי ההקמה ומצב עובדי רשות השידור. קיימתי גם פגישות רבות עם ראשי התאגיד ונציגי משרדי התקשורת והאוצר בנושאים שקשורים ליישום החוק, כמו למשל התקדמות בנושא ארכיון הטלויזיה ופרויקט הדיגיטציה, וטיפלתי בפניות רבות שהגיעו אליי בעיקר מעובדי הרשות הנוגעות לתנאי העסקתם והמשך עתידם המקצועי. הקרב לא תם ואנחנו בעיצומו.

במסגרת פרק התקשורת בחוק ההסדרים שהממשלה הביאה לוועדה, הובלנו את הפרטת מערך עידן פלוס כך שיורחב ויופץ לקהל רחב יותר ופתחנו את תשתיות התקשורת הקווית לתחרות – דבר שיוביל לכניסת שחקנים חדשים לשוק ולהורדת מחירים לצרכנים. זה היה קרב לא פשוט, מול בעלי אינטרסים רבים ואני שמח שהצלחנו לעשות זאת. ניסיתי גם לקדם את הרפורמה בהפצת שידורי הספורט – נושא שקרוב לליבי כצרכן שידורי ספורט כבד. הממשלה אמנם משכה את הנושא, אבל התחייבתי כבר אז שלא ארפה מהעניין הזה ונביא את העניין בהליך חקיקה רגיל – וכך עשיתי. אינני מוכן להשלים עם רמת המחירים הגבוהה שצרכני שידורי הספורט משלמים, ולכן המשכתי לקדם את החוק ועם יציאתנו לפגרה אישרנו כבר את עיקר הסעיפים שיאפשרו לבסוף תנאי שוק לתחרות ולרמת מחירים שפויה. בכוונתי לסיים את הנושא הזה עם פתיחתו של המושב הנוכחי ובכך להביא לבשורה שכל אחד ואחת מצרכני הספורט ירגיש בכיס.

בעקבות רצונו של משרד התקשורת לבטל את ההפרדה התאגידית בבזק, יזמתי כינוס של ועדת הכלכלה עם הוועדה לביקורת המדינה, בהשתתפות מבקר המדינה, מנכ"ל משרד התקשורת, ראש אגף תקציבים באוצר ונציגי משרד המשפטים. ההפרדה נבלמה כרגע, בעקבות בקשתו של מבקר המדינה ממשרד התקשורת במהלך הישיבה.

קישורים לעיון: לצפייה בדיווח על הבג"צ לחץ כאן | לצפייה בראיון על הנסיונות לחסל את התאגיד לחץ כאן | לצפייה בדברי הפתיחה בישיבה על גל"צ לחץ כאן

שדולת אורח חיים בריא ומאבק בסוכרת

איתן כבל

הנושא של אורח חיים בריא ומאבק בסוכרת קרוב מאד לליבי ובמושב החולף הובלתי ביחד עם חברי הכנסת רחל עזריה (כולנו) וישראל אייכלר (יהדות התורה) את השדולה לאורח חיים בריא. הסוכרת היא אחד האתגרים המרכזיים בישראל ובעולם כולו. קיימנו כינוס מוצלח מאד בכנסת במהלך המושב בהשתתפות שר הבריאות, מנכ"ל משרדו, מומחים והציבור והחלטנו להתמקד במספר נושאים:

**חינוך לאורח חיים בריא בגני הילדים ובבית הספר באמצעות הטמעת תכנים מתאימים בתכניות הלימודים **תמיכה תקציבית בעמותות שעוסקות במאבק בסוכרת **הורדת המחירים של לחמים מקמח מלא **שיתוף פעולה עם צה"ל לקידום אורח חיים בריא בקרב חיילים שאינם לוחמים.

קיימתי גם פגישות עבודה עם שר הבריאות בנושא הסוכרת ועם שר הכלכלה והתעשייה בנושא מחירי הלחם מקמח מלא. בכוונתי להיפגש גם עם נציגי השלטון המקומי ונציגי צה"ל ובקרוב אקדם את הצעת החוק שהנחתי המטילה מס על משקאות עתירי סוכר, במטרה להפחית את צריכתם. בראייתי זה מאבק צודק ואני נכון לו בכל העוצמה.

קישורים לצפייה: לצפייה בראיון לתכנית בוקר בריא לחץ כאן

עסקים קטנים ובינוניים

איתן כבל

הבשורה הגדולה ביותר בתחום העסקים הקטנים והבינוניים היא העברתו של חוק מוסר תשלומים לספקים בוועדת הכלכלה במהלך המושב. זוהי הצעת חוק ממשלתית שאליה צורפו ואוחדו הצעות החוק של ח"כ רועי פולקמן, ח"כ שלי יחימוביץ, אנוכי וחברי כנסת אחרים. קיימתי ישיבות רבות בהשתתפות בעלי עניין רבים ולבסוף הגענו להסכמות והשלמנו את כל תהליך החקיקה בוועדה. זה היה ארוך אבל שווה - לאחר שנים רבות של תופעת ה"שוטף פלוס אינספור ימים" שהממשלה שילמה לספקים פרטים, שינינו את המציאות וקבענו פרקי זמן קצרים יותר לתשלום. השינוי הזה משמעותי מאד עבור כל עצמאי שמתקשר עם גורמי ממשל ויקל מאד על תזרים המזומנים שלו.

הנושא של מצב העסקים בדרום הארץ ובפיתוח מקומות תעסוקה בגליל עלה מספר פעמים בוועדה, והאמת היא שללא מאבק נחוש ומתמשך לא יקרה דבר. הפריפרייה סובלת לא רק מהמרחק הגיאוגרפי למרכז הארץ, אלא שהיא גם יותר יקרה בתחומים מסוימים וההשקעות של המדינה בה, קטנות מאד. דרשתי ממשרד האוצר פירוט מלא של כל ההתחייבויות התקציביות לפריפרייה והתברר לי שלא מדובר על השקעות חדשות, אלא על כסף שכבר הוקצה וכעת מציגים אותו (שוב) כתקציבים חדשים - אין בכוונתי להרפות מהעניין וגם במושב הקרוב אמשיך ללוות את העניין מקרוב. סוגיה נוספת שהעסיקה אותי היא העלות של מונופול הכשרות והשפעתו על העסקים הקטנים. לצערי הרב, הרבנות הראשית מאבדת את בעלי העסקים – דבר שפוגע בראש ובראשונה בה ובמטרותיה. יחד עם זאת, לא אשלים עם מצב שבו הרבנות הופכת להיות לנטל כספי על בעלי עסקים ולמעשה כובלת אותם אליה בלבד. עסקנו בזה במהלך המושב החולף ונמשיך בכך גם במושב הבא. גם בתחום העסקים הקטנים בשוק התיירות התקדמנו, הן באסדרת מעמדם של מורי הדרך והן בהקלות לסוכני נסיעות ישראליים, במסגרת חוק שירותי תיירות שהעברנו.

קישורים לעיון: לצפייה בנאום מיום העסקים בכנסת לחץ כאן | לצפייה בדברי הפתיחה בישיבת הוועדה בנושא הכשרות לחץ כאן

בלימת הקטל בדרכים

איתן כבל

המאבק בקטל בדרכים איננו מאבק קל. נדרשים במאבק הזה נחישות, התמדה ועקשנות. הממשלה יכולה וחייבת לשנות את המגמה הקטלנית ולהביא לירידה במספר ההרוגים – זה כבר נעשה בעבר הלא רחוק. כפי שדיווחתי לכם, זהו נושא ליבה בפעילותי ואני מקדיש משאבים רבים כדי לשנות את המצב. על מנת לפקח אחר יישום המסקנות וההמלצות של הדו"ח שפרסמה וועדת הכלכלה בראשותי באוגוסט 2016 החלטתי על הקמת ועדת משנה לבטיחות בדרכים בראשות ח"כ יעקב אשר. הוועדה קיימה במהלך המושב ישיבות מעקב ופיקוח בהשתתפות נציגים בכירים ממשרד התחבורה, ביטחון הפנים, האוצר, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועוד. בנוסף, טרם יציאת הכנסת לפגרה, קיימתי ישיבת ועדה לסיכום שנת 2016 ובחינת המדיניות הממשלתית לשנת 2017.

במהלך המושב אישרנו את תקנות התעבורה בדבר העברת הגיליון התעבורתי של נהגי רכב כבד וציבורי, לקציני הבטיחות, בטרם קבלה לעבודה. המציאות טרם השינוי שיזמתי אפשרה לעברייני תנועה כבדים להתקבל לעבודה כנהגים של רכב כבד ורכב ציבורי, היות והחוק לא אפשר את העברת הגיליון התעבורתי שלהם לקצין הבטיחות - שינינו את המציאות הזו! התקנות הללו באו לאחר שלחצתי על משרד התחבורה ואף הנחתי הצעת חוק פרטית בעניין – משהונחו התקנות על שולחן הוועדה, אישרנו אותן במהירות. בנוסף, עסקנו בתופעה המצמררת של שכחת ילדים ברכבים ואישרנו תקנות המחייבות התקנה של מערכות התראה אלקטרוניות נגד שכחת ילדים ברכב.

אינני מאמין שהחמרת עונשים על נהגים היא הפתרון היחיד והמיטבי לקטל בדרכים, אולם כנגד עברייני תנועה סידרתיים ומסוכנים אני חושב שזו חובתנו להחמיר את האכיפה. לכן, החמרנו את העונשים על עבירות תנועה שגורמות לתאונות קטלניות. כך למשל יזמתי הכפלה של הניקוד בגין נסיעה עם ילד שאינו רתום למושב בטיחות ל-8 נקודות. בנוסף, טיפלנו בפניות ציבור רבות בתחום הקטל בדרכים, כך למשל עקבנו ואנחנו עדיין עוקבים, באופן צמוד, אחר הטיפול בכביש 89.

התחלנו לעסוק גם במעמדו ותפקידו של קצין הבטיחות – נושא מאד מרכזי במאבק בקטל בדרכים. קידמנו את תקנות קציני הבטיחות בתעבורה המסדירות סוגיות אלה ובכוונתי לאשר אותן במלואן במהלך המושב הקרוב. אחד הנושאים הנוספים שיגיעו לפיתחנו בקרוב, לכשהממשלה תניח זאת לפתחנו, יהיה הצעת חוק הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים – כפי שהתחייבתי, לכשהנושא יועבר מהממשלה לוועדה, נקדמו במהירות האפשרית.

חקלאות וחקלאים

איתן כבל

החקלאות הישראלית שרויה במשבר מתמשך כבר כמה שנים. לצערי, הממשלה מתגאה בחו"ל בחקלאות שלנו, אבל המדיניות שהיא מקדמת בבית, הורגת את החקלאות. ההיכרות שלי עם משרד החקלאות ועם החקלאים, היא היכרות ארוכת שנים. במהלך המושב עסקתי רבות בתחומי החקלאות, קיימתי פגישות עבודה עם הנהלת משרד החקלאות ועם נציגי משרד האוצר, עם ראשי מועצות אזוריות, עם ארגוני חקלאות ועם חקלאים רבים.

בין הנושאים ניתן למנות את נושאי שימושי הקרקע החקלאית ומים, תופעת הגניבות החקלאיות והתמודדותה של הממשלה עמן, ענף הביצים, תקנות מועצת ענף הלול וענף החלב. בנוסף, עסקתי במדיניות הסרת מכסים של משרד האוצר והשלכותיה הקטלניות על התוצרת החקלאית בישראל ועל עתידם התעסוקתי של החקלאים עצמם. גם בנושא מועצת הצמחים קיימתי מספר ישיבות ופגישות עבודה עם נציגי המועצה והחקלאים, וקיימנו ישיבות נוספות בנושא סגירת חברת זרעים ופיטוריי 130 מעובדיה.

אחד הנושאים שסיימנו לטפל בו ברמת החקיקה במושב החולף היה תקנות הדיג. לאחר אישור התקנות במושב הקודם, עסקתי במושב הנוכחי בפיקוח ומעקב אחר פעולות משרד החקלאות בכל הנוגע למנגנון הפיצויי לדייגים והוצאתו אל הפועל. משרד החקלאות פרסם כבר את ההנחיות והכללים לקבלת פיצוי – אמשיך לעקוב אחרי נושא זה עד אשר נושא הפיצויים יסתיים.

שוק הגפ"מ (גז ביתי)

השליטה של החברות הגדולות במשק הגפ"מ יצאה מכלל שליטה ולמעשה הן שלטו ללא עוררין בשוק הזה – כולנו שילמנו את המחיר על כך. היה כמעט בלתי אפשרי לעבור מספק אחד לספק אחר, החברות הקטנות לא הצליחו להיכנס לשוק ולא קיבלנו פירוט מדויק על התשלומים שלנו אליהן. במסגרת פרק האנרגיה בחוק ההסדרים טיפלנו בשוק הזה והבאנו לפתיחת שוק הגפ"מ לתחרות.

חרף הלחצים שהופעלו הכרענו לטובת הציבור והובלנו כמה שינויים דרמטיים שיקלו על שחקנים חדשים להיכנס לשוק ועל צרכנים לעבור מחברה לחברה – שינויים אלה צפויים להביא להגברת התחרות בשוק זה ובכך גם להוזלת מחירים לצרכנים.

כעת לא רק קל יותר לעבור מספק גז אחד לספק שני, אלא שהתחרות תוביל למתן שירות טוב יותר ואף למחירים נמוכים יותר. מהפכה נוספת ומשמעותית שהובלתי קשורה לשקיפות של המחירים, כך שנקבל פירוט מלא של מחיר עבור השימוש בגז - מידע שעד היום הוסתר מהצרכנים.

חקיקה פרטית שיזמתי וקידמתי

**תיקון לחוק הגנת הצרכן (שקיפות תשלומים בעסקה מתמשכת) – עבר בקריאה ראשונה. הצעת החוק מחייבת עוסקים המתקשרים עם צרכנים בעסקאות מתמשכות (כמו למשל חברת החשמל, תאגידי מים, ספקי אינטרנט) לפרט את הרכיבים מהם מורכב התשלום החודשי שאינו תלוי צריכה - כולנו מכירים את השורה של דמי השימוש הקבועים בחשבוניות שלנו, זה חייב להיות שקוף!.

**תיקון לחוק הגנת הצרכן (פיצוי בגין איחור טכנאי) – עבר קריאה טרומית. הצעת החוק מרחיבה את הפיצוי הקבוע בחוק על איחור בהגעת טכנאי, גם למקרים של הסרת או התקנת השירות/ הטובין.

**חוק עמדות שמירה למאבטחים ושומרים – עבר קריאה שנייה ושלישית ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל. החוק קובע כי כל מקום עבודה המעסיק מאבטח יהיה מחויב לספק עמדת שמירה מחוממת/ ממוזגת. החוק מהווה פריצת דרך ושיפור עצום בתנאי העסקתם של כ-80,000 מאבטחים שעד לחקיקתו עמדו שעות ארוכות בגשם, חום וקור קיצוני כדי להרוויח את לחמם.

**תיקון לחוק עבודת נשים (נשות מילואים) – עבר קריאה ראשונה. הצעת החוק קובעת כי מעסיקים יהיו מחויבים לאפשר לעובד/ת הורה לילדים שבן/ת זוגם נקרא לשירות מילואים של מעל לחמישה ימים, לצאת שעה מוקדם יותר מהעבודה או להגיע שעה מאוחר יותר.

**תיקון לחוק הגנת הצרכן (מועדוני לקוחות ותוכניות הטבות) – עבר קריאה ראשונה. אסדרת השוק המתפתח של מועדוני לקוחות, כך שזכויותינו כצרכנים ולקוחות תשמרנה. נכון להיום, עסקים מפתים אותנו להצטרף כחברים במועדון הלקוחות שלהם, אבל משנים את הכללים תוך כדי משחק ומבלי להודיע לנו על השינוי - בכך פוגעים בנו כצרכנים. הצעת החוק תקבע כללי משחק חדשים בתחום הזה.

נושאים תחבורתיים נוספים

איתן כבל

ישראל עומדת. יש כבישים ומחלפים, אבל ישראל עומדת!

העומס התחבורתי הפך להיות בלתי נסבל ואם בעבר נדרשנו לעבור דרך מסוימת בשעה, היום הזמן הוכפל ואף יותר מכך. משרד התחבורה חייב לעצב וליישם מדיניות רב-שכבתית לתחבורה ציבורית שתתבסס על רכבות כבדות וקלות, אוטובוסים, מוניות שירות, מוניות רגילות ושימוש באופניים. כל המשתנים הללו חייבים לבוא לידי ביטוי בתפיסה אחת סדורה ומקיפה.

הובלתי מספר ישיבות במהלך המושב על מנת לבחון סוגיות שונות ברכבת הקלה בירושלים ואת קצב ההתקדמות של הרכבת הקלה בגוש דן, ואף נפגשתי מספר פעמים עם נציגי משרד התחבורה, הנהלת נת"ע ותושבים בתוואי הרכבת, על מנת לבחון ולסייע בחסמים ובבעיות שהתעוררו.

בנוסף ובהמשך לחוק שירותי רכב הפותח את ענף הרכב לתחרות שאישרנו בוועדה במושב הקודם, קידמנו ואישרו תקנות רבות שבלעדיהן אין יישום אפקטיבי של החוק, כך למשל אישרנו פעולות שניתן לבצע ברכב שלא במוסך, הגדרת מרחב שיקול הדעת של השמאי, ונושאים של עיצומים כספיים.

אחד הדברים שהרתיחו אותי במושב האחרון היה גובה אגרות רישוי הרכב המשולמות בישראל – המספרים מזעזעים ומצביעים על כי אנחנו משלמים מאות אחוזים יותר מאשר במדינות אחרות. אין בכוונתי להשלים עם המציאות הזו, ולכן החלטתי להציף את הנושא הזה על סדר היום של הוועדה. אני שמח ששר התחבורה והבטיחות בדרכים הצטרף לקריאתי בדבר הורדת האגרות. דרשתי ממשרד האוצר לקבל נתונים ולהציע פתרונות. במושב הקרוב אעסוק בזה במלוא המרץ עד שנביא להוזלה משמעותית במחירים.

גם בנושא אסדרת עבודת רכבת ישראל ומעמד הנהגים והבקרים עסקנו באמצעות תיקונים לפקודת מסילות הברזל שהוועדה אישרה. היקפי העבודה של הרכבת ושל עובדיה משתנים, ולכן יש צורך להתאים את החקיקה (הישנה והלא מעודכנת) לחקיקה שנותנת מענה לאתגרים העתידיים של הרכבת ושל עובדיה. טיפלנו ביחד עם משרד התחבורה, הנהלת הרכבת ועובדיה בסוגיות בטיחותיות, במעמד הנהגים והבקרים, וכן בסוגיות של הדרכה.

גם בתחום התחבורה האווירית חלים שינויים כבירים המחייבים מענה להיקפים הולכים וגדלים של תנועת מטוסים ונוסעים אל ישראל וממנה. עסקנו בתוכניות הפיתוח של רשות שדות התעופה ובגובה האגרות שנגבות על ידה, וכן בסוגיית הקמת שדה התעופה החלופי ומיקומי, כמו גם שדות התעופה בשדה דב ובהרצליה.

שדולת הורות ומשפחה בעידן של קריירה

איתן כבל

במסגרת השדולה שהקמתי בנושא הורות ומשפחה בעידן של קריירה, שיתפתי פעולה במושב האחרון עם חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) והתמקדנו בנושאים שקשורים לדור הY וצדק בין דורי. קיימנו כינוס בנושא בכנסת בהשתתפות ארגונים רבים ואזרחים צעירים. הכנס עסק בשוק העבודה וחוסר היציבות התעסוקתית המאפיינת את בני דור ה-Y, בשוק הדיור ובסיכויים של זוגות צעירים לרכוש דירה וכן בתחום הפנסיה. בנוסף, קיימנו מפגש עם צעירים בבר בתל אביב ושיחה עם עובדים הייטק בהרצליה, על אתגרי הדור שלהם, על מדיניות רצויה ועל המהלכים שניתן לקדם.

אני שמח ומחזק את ידיה של קרן טרנר אייל, מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, אשר הרימה את הכפפה והחליטה על כללים שיאפשרו לעובדי המשרד למצוא איזון בריא יותר בין הקריירה לבין חיי המשפחה - כולי תקווה שמגמה זו תתפשט ותחלחל גם לענפים נוספים במשק.

שדולת חיילי המילואים

גם במושב בחולף המשכתי לעסוק באחד הנושאים שאני הכי מזוהה איתם מאז כניסתי לכנסת – זכויות החיילים. קידמתי מול המל"ג נושאים הקשורים בזכויות המילואימיניקים כסטודנטים ומול משרד האוצר בזכויות המילואימניקים כעצמאיים ובמערך התגמול שלהם. בנוסף לכך, פעלתי מול משרד הביטחון וחברת החשמל בנושא זכויותיהם של חיילים בודדים בכל הנוגע להנחות שמגיעות להם בתשלומי החשמל. אנחנו נערכים לקראת קיומו של יום ההוקרה למערך המילואים בכנסת שייערך במהלך כנס הקיץ בשיתוף פעולה עם הרב אלי בן דהאן סגן שר הביטחון.

נושאים נוספים שעסקתי בהם

**הסרת חסמים נוספים בכל הקשור לחיבור מפעלים לגז הטבעי **התנגדות להקמת מפעל התפלת מים בגליל **תוכנית הסיוע לצפון **אישור הצעת חוק זכויות יוצרים בתקליט ומבצעים **קידום הצעת חוק העיצובים **המשך הפעלת שדות התעופה בשדה דב ובהרצליה **מחסור בקייסים במתן הכשר באירועים של ישראלים יוצאי אתיופיה ** משבר הטיסות בחברת אל-על ** יישום חקיקה בסוגיות של אופנים חשמליים ואכיפה עירונית ** תיקון חוק הפיקוח על הכלבים **תיקון חוק המהנדסים והאדריכלים ** מעקב אחר יישום חוק נתוני אשראי **עודפי גבייה בכביש 6 **דיור ציבורי **מצב ענף הנדל"ן ותוכנית מחיר למשתכן ** הצעת חוק פינוי בינוי (כפר שלם) **הקמת ועדת משנה לבחינת התנהלות הבנקים בהעמדת אשראי בראשות חברת הכנסת איילת נחמיאס **קידום הצעת חוק אנרגיה ירוקה וסוגיות של שימושי קרקע למתקנים של אנרגיה סולרית ** אישור הצעת חוק למען הצבת מכשיר שקילה ברשתות שיווק **אגרות שנגבות על ידי רשות שדות התעופה **עידוד תעשייה לרכוש כחול-לבן **תיקון חוק התקשורת בנוגע לשידורי חדשות בינלאומיים המופקים בישראל ** הכשרת עובדי ענף הבנייה **תיקון חוק התקשורת בדבר איסור קבלת פרסומות **התנגדות למשלוחי בעל חיים בתנאים מחפירים**מדיניות משרד התיירות ** תיקון חוק הגנת הצרכן בדבר איסור אפליה מחמת מקום מגורים **תיקון חוק הבנקאות בדבר אזהרה בפרסום ושיווק של הלוואות **תיקון חוק הרשות לפיתוח הנגב בדבר הסדרת חוות בודדים שהוקמו בנגב ** אישור נסיעות שיתופיות במוניות.

פיקוח פרלמנטרי

**דואר ישראל - קיימתי פגישות עבודה עם הנהלת הדואר בנושאי השירות והבעת התנגדותי לסגירת סניפים ללא מתן חלופות וסגירת סניפים, ובמסגרת זו גם טיפלתי בפניות ציבור רבות שהגיעו אליי.

**חברת החשמל – קיימתי פגישות עבודה עם הנהלת חברת החשמל ועובדיה בנושאי הרפורמה בחברה. הוועדה סרבה, על פי הצעתי, לאשר את בקשת הממשלה להאריך את החוק שמאפשר לחברת החשמל להמשיך ולפעול, מבלי שהממשלה תודיע לנו האם בכוונתה לקדם את הרפורמה או להביא חקיקה חדשה.

**רשות החשמל – קיימתי פגישת עבודה עם ראש הרשות וצוותו בנושא איסור ניתוקי חשמל לאנשים שאינם יכולים לשלם, והצלחנו להתקדם - אני מקווה שהדבר ייכנס לפועל בקרוב. בנוסף, כינסתי את הוועדה לישיבה בנושא העלאת תעריפי החשמל.

**רשות המים – הרחבת האיסור על ניתוקי מים לכל ספקים המים היא בשורה גדולה אותה הצלחנו להביא במהלך המושב האחרון. קיבלנו דיווחים על הטמעת האיסור בתאגידי המים המצביעים כי הניתוקים לכאלה שאינם יכולים לשלם הצטמצמו באופן משמעותי.

**הפיקוח על הבנקים – קיימתי פגישות עבודה עם המפקחת ונציגיה בדבר התנגדות לסגירת סניפים + כספומטים + עמלות ללא מתן מענה ללקוחות.

חלק מהאירועים, הסיורים והביקורים שערכתי

5/11 עצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל בתל אביב; מפגש עם המשמרת הצעירה בירושלים 9/11; ביקור במושב פטיש 10/11; כינוס האסיפה הכללית של מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים בבאר שבע 5/11; מזכירות תא אופק של אוניברסיטת באר שבע 5/11; מפגש פעילים בסניף העבודה בבאר שבע 5/11; כנס אילת לעיתונות באילת 14/11; כנס תחבורה ציבורית היום ומחר בתל אביב 17/11; שישי תרבות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים באוניברסיטת בר אילן 18/11; כנס כלכלי של עיתון המודיע בקרית שדה התעופה 20/11; טקס זכרון להרוגי תאונות הדרכים של עמותת יד לנקטפים ברמת גן 21/11; ועידת הרכב של ישראל בקרית שדה התעופה 23/11; כנס אקדמי במכללת עמק יזרעאל 24/11; מפגש פעילים בפרלמנט במושב אביגדור 8/12; שבתרבות בגבעת שמואל 17/12; שיחה עם תלמידי ישיבת אמית בכפר גנים פתח תקוה 18/12; כנס שורשי תימן בגבעתיים 20/12; שבתרבות בעיינות גן רווה 24/12; הדלקת נר חנוכה עם פעילים בתל אביב 28/12; מפגש סיעת המחנה הציוני בשורש 4/1; יום צילומים "מחוץ לבועה" בקרית שמונה 5/1; ועידת התעשייה 2017 של התאחדות התעשיינים בתל אביב 12/1; כנס כפר סבא לעסקים קטנים ובינוניים 19/1; ועידה שנתית לענף הרכב והתחבורה של לשכות המסחר באילת 20/1; כנס איגוד השמאים בתל אביב 29/1; כנס המשק המשפחתי בענף החלב בהרצליה 23/2; אירוע הוקרה למזכ"ל העבודה היוצא באשקלון 23/2; שבתרבות בבאר שבע 25/2; כנס עיתון המבשר בירושלים 28/2; טקס הענקת תעודת הוקרה לדרוויש מורדוך בירושלים 15/3; ועידת ישראל לממשל תאגידי ברמת גן 16/3; כנס אור ירוק בקרית שדה התעופה 28/3; שבתרבות ברמת ישי 1/4; ועידת אצבע הגליל במכללת תל חי 4/4; הרמת כוסית לפסח בהתאחדות המלאכה והתעשייה בתל אביב 6/4; שבתרבות בראשון לציון 8/4; פנאל בקריה האקדמית אונו 9/4; טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בראש העין 30/4; טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בבית העלמין במאג'ר 1/5; כנס מכון אהרון למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי הרצליה 4/5;